Loading

Mutlu Makina'dan Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesi

lok kesme makineleri üzerine uzun yıllardır çalışan ve birçok çeşidinin üretimini gerçekleştiren Mutlu Makina, yeni ürünü Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesini anlattı. Mermer, traverten, granit, bazalt gibi doğal taşların fabrika serüveninde buluştuğu ilk makine olan 4 Ayak Blok Kesme makinesi, sektörde bilinen adıyla este, ocaktan çıkarılan blokların istenilen ebatta dikey ve yatay kesim işlemini gerçekleştiriyor. Robotlu 4 Ayak Blok Kesme makinesinin farkı ise, standart tip blok kesme makinesine ek olarak tasarlanan otomatik robotuyla; dikey ve yatay kesimi tamamlanan taşı referans alınan bölgeye seri bir şekilde bırakması. Yeni geliştirdikleri bu ürün ile müşterilerinin, insan gücünden ve zamandan büyük oranda tasarruf etmesini sağlayan Mutlu Makina, ''Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler ve tecrübelerimiz doğrultusunda daha az iş gücü ve daha az maliyetle daha çok üretim üzerine yaptığımız Ar-Ge çalışması sonucu, Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesi üretimini gerçekleştirerek sektöre yeni bir ürün kazandırmış olduk'' diyor.

İşveren hem makineyi hem de çalışanını kazanıyor
Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesinin kullanıcılarına sağladığı en büyük avantaj ise, işverenin en çok ihtiyaç duyduğu çalışan gücünü karşılıyor olması. Ayrıca buna ek olarak kesimi biten taşı hiç zaman kaybetmeden alan makine robotu sayesinde de büyük oranda zaman tasarrufu sağlanıyor. Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesinin operatör sıkıntısı çeken firmalar için sunduğu artıları ise Mutlu Makina şöyle anlatıyor: ''Robotsuz makinelerde, çalışan personelin kesim işleminin başından sonuna kadar makineyi takip edip, taş kesildikçe kesilen taşı alıp, gereken yerde müdahale etmesi gerekmektedir. Dolayısıyla operatör makinenin yanından ayrılamamaktadır. Robotlu Blok Kesme makinesinde ise tarama işlemi biten bloğun, başlangıç noktası ve kesilmiş taşın bırakılacağı nokta referans alınır. İstenilen kesim parametreleri girilir ve operatör start verdikten sonra yapılabilecek başka bir işlem kalmaz. İş güvenliği açısında da bakarsak, çalışanın makinenin çalışma alanında bulunduğu süre büyük oranda azaldığı için oldukça güvenlidir. Bu kolaylıklar operatörün işini kolaylaştırdığı için, makineyle çalışma talebi de artmaktadır. Bu yüzden işveren hem makineyi hem de çalışanını kazanıyor diyebiliriz.''

Avantajları saymakla bitmiyor
Sağladığı birçok avantajın yanı sıra alandan da tasarruf sağlayan Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesi, su tahliye boşluklarıyla beraber toplamda 132 metrekare yer kaplıyor. Oldukça seri ve kullanışlı olan robotun hızı tamamen estenin kesim hızı ile entegre çalışıyor ve estede maksimum olarak 1800 mm dikey testere ve 650 mm yatay testere kullanılıyor. Ayrıca istenilen kalınlıklara göre makinenin yatay testere sayısı değişkenlik gösteriyor ve 200 mm kalınlığa kadar kesim yapılabiliyor. Mutlu Makina'nın son teknolojisi Robotlu 4 Ayak Blok Kesme Makinesi, çift köprülü robotuyla ileri-geri, yukarı-aşağı, sağ-sol olmak üzere standart olarak 3 eksen çalışıyor ve makineye opsiyonel olarak da 2 eksen daha eklenebiliyor.

Kaynak : StoneTechMagazine